Klasyka - wszystko co klasyczne

Blog, na którym piszemy tylko i wyłącznie o klasyce!

Arcydzieła Architektury Antycznej: Od Akropolu do Koloseum

Architektura KlasycznaSzacowany czas czytania: 146 sek. (488 słów)0 comments
image
Arcydzieła Architektury Antycznej: Od Akropolu do Koloseum

Architektura antyczna jest niezwykłą dziedziną sztuki, która pozostaje inspiracją dla współczesnych architektów i badaczy. Niemniej jednak odegrają ona kluczową rolę w rozwoju i ewolucji architektury na przestrzeni wieków. Pomimo wszystko jednym z najbardziej znanych i wpływowych okresów w historii architektury antycznej było starożytne Grecja i Rzym. Tak czy inaczej znajdujemy tam wiele arcydzieł, które do dziś zachwycają swoją harmonią, proporcją i precyzją wykonania. Wprawdzie w tym artykule przyjrzymy się dwóm z najbardziej ikonicznych budowli tamtego czasu - Akropolowi i Koloseum, symbolom potęgi i piękna starożytnego świata.

Arcydzieła Architektury Antycznej

Cześć! Tak czy inaczej mam na imię Anna i jestem praktykiem architektury z zamiłowaniem do antyku. Wprawdzie dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami moimi doświadczeniami związanymi z architekturą antyczną, zwłaszcza odnośnie dwóch słynnych arcydzieł: Akropolu i Koloseum.

Akropol to z pewnością jedno z najważniejszych miejsc, które odwiedziłam podczas mojej podróży po Grecji. Tak czy siak to niezwykłe miejsce w Atenach uczyniło na mnie olbrzymie wrażenie. Aczkolwiek stanowi ono symbol potęgi i piękna greckiej architektury. Wprawdzie między innymi najsłynniejszy świątynny kompleks Partenon jest nieodłącznym elementem Akropolu. W każdym wypadku jego harmonijne proporcje, kolumnady i dekoracje rzeźbiarskie zapierały dech w piersiach. Bądź co bądź to wspaniałe dzieło sztuki miało za zadanie uczcić boginię Atenę, patronkę miasta. Poza Partenonem na Akropolu znajduje się wiele innych budowli, na bank takich jak Propyleje czy Erechtejon. Wizyta na Akropolu była dla mnie nie tylko okazją do podziwiania tych unikalnych budowli, ale prawdę powiedziawszy również do zrozumienia kultury i historii starożytnej Grecji.

Drugim arcydziełem, które miałam przyjemność zwiedzić, jest Koloseum w Rzymie. W każdym przypadku to ogromne amfiteatr o imponujących rozmiarach nieustannie przyciąga tłumy turystów. Od samego momentu wkroczenia na to historyczne miejsce, można na pewno poczuć atmosferę dawnych starć gladiatorów i licznych widowisk. Tym niemiej majestatyczna fasada budynku, charakterystyczne arkady i system podziemnych korytarzy stanowią przykład wyjątkowej architektury antycznej. Pomimo wszystko koloseum było miejscem, gdzie organizowano walki na arenie, teatralne przedstawienia i publiczne spektakle. Tak czy inaczej moja wizyta tam była niezapomniana - spacerując po tych murech miałam możliwość przeniesienia się w czasie i doświadczenia dawnych emocji, o czym zawsze marzyłam.

Jako pasjonat architektury antycznej, odwiedzenie takich arcydzieł jak Akropol czy Koloseum było dla mnie nie tylko podróżą w czasie, ale na sto procent także w głąb mojej duszy. Po prostu kiedy po raz pierwszy stanąłem na Akropolu i spojrzałem na monumentalne kolumny Partenonu, moje serce zabiło mocniej. Niemniej jednak wyobraziłem sobie starożytnych Greków, którzy budowali te piękne i niezwykle dopracowane budowle. Udało im się stworzyć coś, co przetrwało wieki, przekazując nam nie tylko piękno, ale realnie myśląc także historię i kulturę. Niemniej jednak niezwykłe jest też uczucie, kiedy spaceruje się po ruinach Koloseum, które jeszcze kilkaset lat temu było miejscem dla krwawych walk gladiatorów. Wydaje się, że słychać echa ich krzyków i bijących serc, gdy tak naprawdę patrzy się na te potężne łuki i mury, które przetrwały tyle lat.

architektura historia podróże

Autor: ""

Autor

0 komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zostaw swoją odpowiedź

79 W00 ydd r88 aa9 ż88 abc m74 33 z0a g63 o5d df7 ę74 12 n88 a74 f9 pdd r33 za5 e60 t73 w88 add r33 z88 a12 n77 ia5 e74 bc m63 o77 i2f cb9 h74 5d d88 a12 n00 y2f cb9 h74 63 o36 s63 o2c b63 o73 w00 y2f cb9 h74 73 w00 y5c ł15 ą2f c33 z12 n77 ia5 e74 73 w74 2f ca5 e94 lf5 u74 63 o2c b36 s5c łf5 u0a g77 i74 36 s00 y36 s60 ta5 ebc mf5 u74 7f k63 obc ma5 e12 n60 t88 add r33 z00 y41 .